پارچه شناسی, مقالات

6پارچه ی سمی که باید از خریدن آن اجتناب کنید

6پارچه ی سمی که باید از خریدن آن اجتناب کنید

6پارچه ی سمی که باید از خریدن آن اجتناب کنید

هر روز و شب با پارچه احاطه می‌شویم . از لباس تا ملافه‌ها روی تخت‌ها تا روکش روی مبلمان یا صندلی ، اینها پارچه زندگی ما هستند .اما آیا می‌دانید که انتخاب‌های مادی شما می‌تواند به سلامتی شما کمک کند یا به سلامتی شما آسیب برساند ؟در گذشته های نزدیک ، مردم به الیاف طبیعی چسبیده بودند : پشم ، کشمیر ، پنبه ، ابریشم و کنف .اما اگر امروز به برچسب‌های لباس خود نگاه کنید ، احتمالا موادی مانند ریون، پلی استر ، اکریلیک ، استات و نایلون را خواهید یافت . و ممکن است تیشرت و شلوار شما با هم چین و چروک باشند .این پیشرفت‌های تکنولوژیکی در پارچه ممکن است زندگی ما را ساده‌تر کند ، اما با چه قیمتی؟به طور شیمیایی ، پارچه‌های طبیعی و مصنوعی ، منبع سموم هستند که بر سلامتی و سلامت سیاره شما تاثیر منفی می‌گذارند .6پارچه ی سمی که باید از خریدن آن اجتناب کنید.

پارچه های سمی

 

6پارچه ی سمی

۱. پلی استر

بدترین چیزی است که می‌توانید بخرید .این پارچه از پلیمرهای مصنوعی ساخته‌شده که از استرهاو الکل دی هیدریک و اسید ترپتالیک ساخته شده‌اند .

پارچه پلی استر, 6 پارچه سمی که باید از خرید آن صرف نظر کنید

۲. پارچه‌های اکریلیک

پلی کریلونیتریل هستند و ممکن است باعث سرطان شوند .

پارچه اکرولیک

پارچه اکرولیک

۳. ریون

خمیر چوب است که باید با مواد شیمیایی مانند سود سوزآور ، آمونیاک ، استون و اسید سولفوریک ساخته شود تا باشستن منظم  بتوان به پوشیدن آن ادامه داد .

پارچه ریون

۴. استات و ترایکتات

از فیبرهای چوبی به نام سلولز ساخته می‌شوند و فراوری شیمیایی گسترده‌ای را برای تولید محصول نهایی انجام می‌دهند .

استات و ترایکتات

۵. نایلون

از نفت ساخته می‌شود و معمولا یک روکش شیمیایی دایمی است که می‌تواند مضر باشد .

نایلون

۶. هر پارچه مقاوم در برابر الکتریسیته

پارچه های  مقاوم در برابر لکه ، ضد چین و  چروک ، بسیاری از پارچه مقاوم و پارچه‌های عاری از لکه  و ضد چین و چروک با مواد شیمیایی پروفوروئید( PFCs ) ، مانند تفلون ساخته میشود می‌شوند .

به خاطر داشته باشید که بسیاری از پارچه ( شامل الیاف طبیعی ) تحت پردازش زیادی قرار میگیرند که اغلب شامل:

  • پاک‌کننده‌ها
  • رنگ‌های پتروشیمی
  • فرمالدهید برای جلوگیری از انقباض
  • ترکیبات آلی فرار ( VOCs )
  • سفید کننده های تولید دیوکسین
  • نرم کننده شیمیایی

این مواد افزودنی اغلب برای بدن انسان سمی هستند ، ممکن است حاوی فلزات سنگین باشند و می‌توانند محیط ما را آلوده کنند .

با این نوع هشدارها ، چه کاری می‌توانید انجام دهید ؟اگر شما ذاتا حساس هستید یا فقط می‌خواهید از پارچه سالم استفاده کنید ، گزینه‌های جدیدی وجود دارند

دوریس Brunza ، طراح مد که ۲۰ سال است در منطقه Garment در شهر نیویورک کار می‌کند ، اشاره می‌کند که تقریبا تمام پارچه ، از جمله پارچه ارگانیک ، در برخی نقاط در طول پردازش آن‌ها با مواد شیمیایی ترکیب می‌شوند .با این حال برخی از پارچه ها بهتر ازدیگر پارچه ها هستند.

الیاف طبیعی

اگر می‌توانید ، لباس‌های الی و لباس‌های ارگانیک بخرید .هرچند ممکن است که آن‌ها هنوز تا حدی پردازش شوند ، ولی اغلب انتخاب بهتری از الیاف مصنوعی هستند .ما به شما پیشنهاد میکنیم از لباس های تولید پوشاک اندیشه خریداری کنید زیرا تقریبا تمام محصولات یا صددرصد از الیاف طبیعی تشکیل شده یا در صد زیادی از مواد تشکیل دهنده ی انرا مواد طبیعی تشکیل میدهد.(ست تیشرت شلوار مردانه و زنانه -ست بلوز شلوار مردانه و زنانه- ست لباس ورزشی مردانه و زنانه-ست مردانه و زنانه )