پارچه شناسی, مقالات

5 میوه ای که به پارچه تبدیل میشوند

5 میوه ای که به پارچه تبدیل میشوند

5 میوه ای که به پارچه تبدیل میشوند

صنعت نساجی بخش اعظمی از محبوب خود را مدیون پارچه های طبیعی است : پشم ، کتان ، پنبه و ابریشم و … . هرچند براساس مصرف جهانی پارچه در سال 2016 ، پنبه  24.3٪ ، سایر الیاف طبیعی 6.6٪ ، پشم فقط 1.1٪ از مصرف جهانی را به خود اختصاص داده است و مقام اول ظاهراً مربوط به الیاف مصنوعی با سهم 62.7٪ است . اما با پیشرفت صنعت مد و نساجی در جهان اول مردن بیشتر به خرید لباس های طبیعی تمایل دارند . ما در این مطلب مد و پارچه های میوه ای را بررسی میکنیم و 5 میوه ای که به پارچه تبدیل میشوند را معرفی خواهیم کرد .

مانند سایر مشاغل پررونق ، صنعت نساجی با ایجاد محصولات منحصر به فرد با استفاده از میوه ها روش هایی برای نوآوری در تولید پارچه های جدید پیدا کرده است. به عنوان مثال ، تولید پنبه می تواند بسیار کارا باشد و از آن برای تولید انواع لباس راحتی مردانه ، لباس راحتی زنانه ، لباس ورزشی مردانه ، لباس ورزشی زنانه ، لباس خواب مردانه و زنانه ، لباس های کودک و نوجوان و … استفاده میشود همانطور که مشاهده کردید پنبه برای تولید انواع پوشاک زنانه و مردانه و بچگانه استفاده میشود ، بنابراین برای تولید آن به میزان زیاد ، حجم زیادی از آب مصرف خواهد شد .

دانشمندان بدنبال پیدا کردن روش های نوینی برای تولید پارچه های طبیعی هستند ، پارچه های شیر ، پارچه ی چای و …. پارچه هایی هستند که ساخته شده اند ، اما از میوه هایی مانند موز ، پرتقال ، نارگیل ، آناناس و برای تولید پارچه استفاده می شود.

5 پارچه ی میوه ای – مد میوه ای

1- پارچه های ساخته شده از موز – پارچه ی موز

گیاه موز نه تنها یکی از مغذی ترین میوه ها را تولید می کند بلکه یک نوع فیبر با دوام نیز هست ، روش استخراج فیبر در مناطق مختلف متفاوت است و یکی از روشهای رایج روش ژاپنی است که از قرن سیزدهم آغاز شده است. این روش با مراقبت از گیاه از لحظه کاشت نهال آغاز می شود و شامل هرس دوره ای شاخه ها و برگ ها است. پس از برداشت شاخه ها ، آنها را جوشانده و آماده می کنیم تا در ساخت الیاف استفاده شوند.

شاخه ها الیافی با نرمی متفاوت ایجاد می کنند که منجر به تولید الیافی می شود که برای ساختن نخ و منسوجات استفاده می شود و کیفیت خاصی را برای اهداف خاص با توجه به نرمی تولید می کند.

ویژگی های فیبر ساخته شده از موز
  1. سبک وزن ، با کیفیتو جاذب قوی رطوبت است و همچنین رطوبت را به سرعت آزاد می کند .
  2. زیست تخریب پذیر و سازگار با محیط زیست

کاربرد پارچه های ساخته شده از موز

قبلاً از فیبر موز برای تهیه تشک ، طناب و مواد کامپوزیتی استفاده می شده است. با این وجود کاربرد آن با افزایش آگاهی از محیط زیست در حال افزایش است که خواستار فیبر سازگار با محیط زیست با ویژگی های خوب است.

برای مبلمان منزل و پوشاک از فیبر موز استفاده نمی کنند. در حال حاضر از آن برای تهیه کیف ، گردنبند ، رومیزی ، روتختی کوسن و پرده استفاده می شود.

5 میوه ای که به پارچه تبدیل میشوند | پارچه موز | مد میوه ای | پارچه های میوه ای

5 میوه ای که به پارچه تبدیل میشوند

2- پارچه ی نارگیل

درخت نارگیل از آنجایی که از جهات مختلفی مورد استفاده قرار میگیرد به عنوان درخت زندگی خوانده می شود. و امروزه از آن در صنعت نساجی استفاده میشود . از الیاف نارگیل برای لباس ورزشی زنانه و مردانه استفاده میشود .

5 میوه ای که به پارچه تبدیل میشوند | پارچه نارگیل | مد میوه ای | پارچه های میوه ای

5 میوه ای که به پارچه تبدیل میشوند

 

3- پارچه ی آناناس

آناناس بیش از میوه های گرمسیری آبدار است. برگهای آنها ، که مانند تاج به نظر می رسند ، در تولید الیاف نساجی استفاده می شوند.

از برگ آناناس پیناتکس تولید میشود ، همچنین از پارچه ی اسن میوه در ساخت محصولات مد مانند لباس ، کیف دستی و کفش استفاده می شود. یک متر پیازاتکس در مقایسه با چرم حدود 18 دلار قیمت دارد که در هر متر حدود 30 دلار است.

پیناتکس ( Piñatex ) یک جایگزین چرمی طبیعی است که از الیاف سلولز استخراج شده از برگ آناناس  Piñatex توسط دکتر Carmen Hijosa ساخته شد و اولین بار در نمایشگاه فارغ التحصیلان دکترا در کالج رویال هنر لندن ارائه شد.

کاربرد پارچه های ساخته شده از آناناس

آناناس  می توانند به پارچه ای قوی تبدیل شود. فیبر ساخته شده از این میوه با تجزیه بیولوژیکی و مقاومت بالا مشخص می شود. محصولات نهایی (یعنی پارچه) سبک ، نرم و قابل شستشو هستند.
پارچه ی چرم آناناس

5 میوه ای که به پارچه تبدیل میشوند – پارچه ی آناناس

4- پارچه ی پوست پرتقال

پوست پرتقال چیزی نیست که دور ریخته شود. شما می توانید از آن بعنوان ماسک برای صاف کردن پوست خود استفاده کنید و حتی با خارج کردن سلولز از پوست می توانید آن را به پارچه تبدیل کنید.

از طریق یک روش ثبت شده ، سلولز از پوست پرتقال استخراج می شود و برای تهیه نخ ریسیده میشود . پارچه نهایی همان کیفیت ابریشم را دارد که براق به نظر می رسد و احساسی نرم و لطیف دارد . علاوه بر این ، از ترکیب این نخ با نخهای دیگر پارچه های دیگری تولید میشود .

این پارچه با کمک فناوری نانو ساخته میشود و دارای ویتامین C و روغنهای اساسی است که در پوست پرتقال یافت می شود. این بدان معنی است که ، هنگامی که لباسهای ساخته شده از فیبر پرتقال را می پوشید ، پوست شما توسط مواد مغذی موجود در لایه های پارچه تغذیه می کند.

پارچه ی پرتقال

5 میوه ای که به پارچه تبدیل میشوند

5- محصولات زراعی ریشه ای

محصولات زراعی ریشه ای ،  الیافی را تولید می کنند که برای ساخت نخ استفاده می شود. اگرچه ممکن است فیبر حاصل از چنین محصولاتی کاملاً در دنیای مد مناسب نباشد ، اما می توان از آن برای بافتنی ، قلاب دوزی و بافندگی استفاده کرد ،  شلغم ، هویج ، چغندر ، تره فرنگی و تربچه از این دسته اند .

الیاف ساخته شده از ریشه ی گیاهان

5 میوه ای که به پارچه تبدیل میشوند

جمع بندی

همانطور که مطالعه کردید امروزه تلاش بر این است که پارچه های باکیفیت و زیبا از  مواد طبیعی تولید شود ، بنابراین دانشمندان در تلاشند تا پارچه هایی بسازند که نه تنها به محیط زیست آسیب نمیزند ، بلکه سبب بقا و تداوم آن میشود و به بدن فرد نیز آسیب نمیزند و بخاطر طبیعی بودنش بدن را تقویت میکند و احساس خوبی به آن میبخشد .

بسیاری از تولیدی های پوشاک هستند که از الیاف طبیعی استفاده میکنند ، هرچند پارچه های نامبرده هنوز آنقدر مرسوم نشده اند که همه  بتوانند در تولید پوشاک از آن استفاده کننده ، اما تولیدی هایی هم هستند که از الیاف طبیعی مانند پنبه برای تولید پوشاک خود استفاده میکنند تا به حفظ محیط زیست کمک کنند .

تولیدی و عمده فروشی پوشاک مشهد اندیشه ، در تولید لباس ست مردانه و زنانه ، تیشرت شلوار مردانه ، بلوز شلوار مردانه ، سویشرت شلوار ورزشی زنانه ، سویشرت شلوار مردانه ، تیشرت شلوار زنانه و … از پارچه های پنبه ای استفاده میکند .

برای هرگونه اطلاعاتی درباره ی پارچه شناسی کلیک کنید « تولیدی پوشاک اندیشه بزرگترین منبع دیجیتال پارچه شناسی »