پارچه شناسی, مقالات

پارچه ی موسلین

پارچه ی موسلین

پارچه ی موسلین

موسلین (/ ʌmʌzlɪn / یا / ːmjuːslɪn / ) ، همچنین موسیلین یا ململ ، یک پارچه نخی از پارچه های ساده است.  این پارچه در طیف وسیعی از وزن ها از پارچه های موسلین ظریف گرفته تا پارچه های درشت تولید میشود . پارچه ی موسلین در طول قرون 17 و 18 هجدهم ، از منطقه بنگال ، به ویژه از مناطق مرکزی بنگلادش ، وارد اروپا شدند و بعداً در اسکاتلند و انگلیس تولید شدند. در حالی که انگلیسی زبانان آن را چیت موصلی می نامند ، زیرا اروپایی ها اعتقاد داشتند که این پارچه از شهر موصل عراق سرچشمه گرفته است ، اما اکنون تصور میشود که ریشه ی  این پارچه از شرق دورتر بوده و به بنگلادش برمیگردد .

پارچه ی موسلین

موسلین یکی از معتبرترین و سودآورترین صادرات امپراتوری مغول بود. در سال 2013 ، هنر سنتی بافندگی جامدانی ( Jamdani  ) موسلین در بنگلادش در لیست شاهکارهای میراث شفاهی و نامشهود بشریت توسط یونسکو قرار گرفت.

نام پارچه موسلین از  “موصل”  (موصل ، عراق ، جایی که گفته می شود تاجران اروپایی برای اولین بار با این پارچه روبرو شده اند) گرفته شده است ، اما اعتقاد بر این است که این پارچه از داکا ، پایتخت امروزی بنگلادش سرچشمه گرفته است.

صادرات موسلین

 در سال ۱۲۹۸ پس از میلاد ، مارکو پولو این پارچه را در کتاب خود “سفرها” شرح داد. وی گفت که این کار در موصل عراق ساخته شده است.  مسافر انگلیسی قرن شانزدهم ، رالف فیچ ، موزینی را که در سونارگون دیده بود ، تحسین کرد. در طول قرن هفدهم و هجدهم، مغول بنگال به عنوان مهمترین صادرکننده muslin در جهان ظاهر شد و مغول داکا به عنوان پایتخت تجارت جهانی muslin در جهان است.  در فرانسه قرن ۱۸ بسیار محبوب شد و سرانجام در بیشتر نقاط جهان غرب گسترش یافت.
ماری آنتوانته

کاربرد ها و ویژگی های پارچه ی ململ یا موسلین

 1. از ویژگی های پارچه ی موسلین میتوان به اشتعال پذیری آن اشاره کرد .
 2. بهترین پارچه برای آموزش های خیاطی و تست الگو قبل از برش و دوخت پارچه ی اصلی .
 3. بعنوان پارچه ی ملحفه ای ، روبالشی ، روتختی و .. استفاده میشود .
 4. بعنوان پد تمیز کننده ی فرانسوی  استفاده میشود .
 5. بعنوان فیلتر یا صافی استفاده میشود ، برای جدا کردن مایع یا نگه داشتن ماده ی جامد (به عنوان مثال ، در تهیه پنیر خانگی ، محلول حاصل را در یک کیسه muslin بریزید تا آب پنیر از پنیر خارج شود. )
 6. زنبورداران برای تصفیه ذرات و مواد زائد از موسلین برای فیلتر کردن موم زنبورعسل استفاده می کنند.
 7. پارچه ی ململ اغلب پارچه‌ای است که برای مجموعه تئاتر انتخاب می‌شود زیرا برای پوشاندن پس‌زمینه مجموعه‌ها و ایجاد افکت و یا احساس صحنه‌های مختلف به کار می‌رود. این پارچه رنگ به خوبی جذب می‌کند .
 8. Muslin رایج‌ترین پارچه پس‌زمینه مورد استفاده عکاسان برای پس‌زمینه‌های پرتره رسمی است.
 9. جراحان از گاز پانسمان موسلین در بخش جراحی اعصاب استفاده می‌کنند .
 10. در گذشته پارچه ی موسلین آنقدر با ارزش بود که آنرا هم ارزش با طلا میدانستند .

پارچه ی موسلین یک پارچه ی نخی سبک وزن و قابل تنفس است  ، امروزه ارزش muslin در همه کاره بودن آن است و در همه چیز از پس زمینه های عکاسی گرفته تا آشپزی و عمل های جراحی استفاده می شود.

راهنمای مراقبت از پارچه ململ : چگونه می توان از موسلین مراقبت کرد ؟

 1. در هنگام شستن آن با دست یا ماشین از آب سرد استفاده کنید .
 2. از مواد شوینده ملایم استفاده کنید.
 3. این پارچه را آویزان کنید یا روی سطح صاف بگذارید تا خشک شود.
 4. میتوانید آنرا در خشک کن کنید کنید اما قبل از خشک شدن کامل آنرا از ماشین خارج کنید .

تفاوت بین پارچه ی پنبه و موسلین چیست؟

پارچه موسلین از پنبه ساخته شده است ، اما اشکال خاصی از آن وجود دارد که با ترکیب پنبه – ابریشم و پنبه – ویسکوز تولید میشوند . موسلین با سایر پارچه های نخی که برای لباس های پنبه ای مانند پیراهن ، تیشرت شلوار مردانه ، لباس ورزشی مردانه پنبه ای ، لباس راحتی مردانه ، لباس ورزشی پنبه ای زنانه و ..  مورد استفاده قرار می گیرد ، متفاوت است زیرا دارای بافت بسیار گشاد تر و بازتری است.

منبع : تولیدی و عمده فروشی پوشاک مشهد اندیشه

برای هرگونه اطلاعاتی درباره ی پارچه شناسی کلیک کنید « تولیدی پوشاک اندیشه بزرگترین منبع دیجیتال پارچه شناسی »