اخبار و فناوری های روز, مقالات

میکروفیبر پلاستیک موجود در لباس

میکروفیبر پلاستیک موجود در لباس

میکروفیبر پلاستیک موجود در لباس

در پوشاک ما پلاستیک هایی وجود دارد که می توانند وارد اقیانوس شده و به طور بالقوه وارد زنجیره غذایی شوند. میکروفیبر پلاستیک موجود در لباس ، پس از رها شدن از پوشاک ، به اقیانوس ها و حتی بدن خودمان نفوذ می کنند و این مشکل بسیار نگران کننده است زیرا سلامت محیط زیست و انسان را به مخاطره می اندازد.

میکروفیبر پلاستیک موجود در لباس

میکروفیبر چیست؟

 یک نخ پلاستیکی است که از موی انسان نازک تر است.
میکروفیبرها نوعی میکروپلاستیک هستند – ذرات پلاستیکی به اندازه 5 میلی متر. نمونه های دیگر میکروبلاستیک شامل موارد زیر است:

  1. تکه هایی از وسایل پلاستیکی بزرگتر مانند: بطری ها و کیف هایی که در دریا تجزیه می شوند.
  2. قطعاتی که هنگام رانندگی از لاستیک دور می شوند
  3. میکروبیدها در لوازم آرایشی
  4. و نقاشی روی ساختمانها و مارک گذاری جاده ها و …

میکروفیبرهای رایج

سایر میکروفیبر های رایج شامل موارد زیر می شوند:

  1. نایلون و اکریلیک است. آنها در فرش، پرده و سایر منسوجات خانگی و همچنین لباسهای ما پنهان‌اند.
  2. میکرو فیبر پشم – یکی قرمز ، یک آبی – در زیر میکروسکوپ
  3. میکرو فیبرهای پلی استر زیر میکروسکوپ

ورود میکروفیبر پلاستیکی به اقیانوس ها

بسیاری از لباس های ما حاوی پلاستیک هایی مانند پلی استر ، نایلون ، اکریلیک و پلی آمید است. و در حقیقت بیشتر پارچه های جدید ( 64٪ ) از پلاستیک ساخته شده اند که هنگام شستشو میلیون ها میکروفیبر پلاستیکی وارد آب شده و با تخلیه به اقیانوس ها انتقال پیدا می کنند.

میکروفیر های پلاستیکی به قدری کوچک هستند که به راحتی از ماشین لباسشویی خارج و مستقیماً از طریق تصفیه خانه های فاضلاب به داخل دریا منتقل شوند. و ناخوشایندترین اتفاق زمانی می‌افتد که موجودات دریایی در حال خوردن این الیاف سمی هستند و سپس به طور بالقوه وارد زنجیره‌ی غذایی می‌شوند.

این نکته را فراموش نکنید:

نکته : یک بار شستشوی لباس می تواند تا 17 میلیون فیبر پلاستیکی ریز ریخته شود.
دستگاه های شستشو و تصفیه خانه های فاضلاب به گونه ای طراحی نشده اند که بتوانند الیاف پلاستیکی که هنگام شستشو از لباس هایمان جدا می شوند را به دام بیندازند. بسیاری از این الیاف درون آبراهها و نهایتا اقیانوس ها وارد می شوند. تعداد زیادی در گیاهان تصفیه شده که بعداً به عنوان کود روی خاک پاشیده می شوند.

انتقال میکروفیبر ها به زنجیره ی غذایی

ارگانیسم های دریایی مانند پلانکتون می توانند به اشتباه و براحتی این پلاستیک های ریز را به جای غذا بخورند. منبع غذایی اصلی اکثر موجودات دریایی  پلانکتون ها هستند اینگونه دوز آلودگی پلاستیک را دریافت می کنند و سپس میکرو فیبرها به زنجیره غذایی منتقل می شوند.
این الیاف پلاستیکی حتی در صدف ها و ماهی هایی که برای سفره شام ​​آماده می شوند نیز یافت شده اند.
که با انتقال به ذنجیره ی غذایی سلامت کبد ، کلیه ها و سیستم عصبی انسان را تهدید می کنند.
معرفی منبع :
عمده فروشی پوشاک مشهد اندیشه ، برند برتر تولید انواع لباس راحتی مردانه و زنانه و اسپرت ، لباس های مناسب فصل و لباس ورزشی مردانه و زنانه ، با چندین سال فعالیت موفق در زمینه ی تولید انواع سویشرت شلوار مردانه و زنانه ، مانتو زمستانی ، کاپشن شلوار مردانه ، کاپشن شلوار زنانه ، هودی و شلوار و … مطلب فوق را از ترجمه کرده است.
مطالب مرتبط:
پارچه ی میکروفیبر
مقایسه ی لباس های پنبه ای و میکروفیبرها