مقالات, نکات نگهداری و مراقبت پوشاک

شستشوی لباس های کتان

شستشوی لباس های کتان

شستشوی لباس های کتان

شستشوی لباس های کتان : به پارچه ی کتان، لقب پادشاه پارچه‌ها را داده‌اند. کتان یکی از قدیمی‌ترین پارچه‌ها برای تولید لباس است. این پارچه به خاطر مواد طبیعی تشکیل دهنده‌اش که اساس گیاهی دارد، بسیار نفوذپذیر، انعطاف‌پذیر و خنک است؛ به همین دلیل برای فصول گرم سال مانند تابستان بسیار مفید می باشند از انواع ضخیم‌تر این پارچه می‌توان به پوشاک زمستانی اشاره نمود. برای شستشوی لباس های کتان ، نیز نکاتی وجود دارد که توجه به آنها تاکید می شود.
شستشوی لباس های کتان | شستشوی لباس های کتان

شستشوی لباس های کتان

تولیدی شلوارک کتان مردانه

تولید پوشاک اندیشه بزرگترین تولید کننده ی پوشاک راحتی و اسپرت می باشد. این تولیدی انواع مدل های شلوارک کتان مردانه را تولید میکند. به همین دلیل تصمیم گرفتیم، مطالب مفید و بسیار کاربردی درباره ی پارچه ی کتان را منتشر کنیم. امید وارم مفید باشد.

پیش از شستشو لکه گیری کنید

تصور نکنید که با یک شستشوی معمولی، لکه‌های لباس کتان شما از بین می‌روند! برای شستشوی لباس های کتان ، استفاده از لکه‌بر‌های آماده و اسپری کردن مقداری از این محلول‌ها روی قسمت لک‌شده است. البته مطالعه دستورالعمل روی لکه‌بر، پیش از اقدام به استفاده، فراموش نشود.

دنبال پودر‌های شوینده‌ قوی نباشید

لباس‌های کتان، به راحتی با پودر‌های شوینده‌ معمولی تمیز می‌شوند پس به دنبال شوینده‌های قوی با ترکیبات شیمیایی عجیب و غریب نباشید. فراموش نکنید که شستشوی دائم لباس‌ها با شوینده‌های قوی، از عمر مفید لباس و زیبایی ظاهری لباس شما می‌کاهد. فقط در مورد پارچه‌های سفید، پس از مطالعه‌ برچسب مراقبتی لباس، می‌توانید از سفیدکننده‌های معمولی هم استفاده کنید.
اما اگر به دوام و طول عمر لباس فکر می‌کنید، استفاده از شوینده‌های طبیعی هم گزینه‌ مناسبی است. لازم به ذکر است که برای نرم ماندن لباس، استفاده از نرم‌کننده‌ها نیز بلامانع است.

استفاده از ماشین لباسشویی برای شستن لباس های کتان

برای شستشوی لباس های کتان باید گفت: پارچه‌های کتان بسیار مقاوم هستند؛ بنابراین با رعایت نکات زیر، استفاده از ماشین لباسشویی می‌تواند بهترین و راحت‌ترین گزینه باشد.
 1. برای شستشوی هر گونه پوشاک کتان، به جای پودر لباسشویی از مایع لباسشویی استفاده کنید.
 2. اگر لباس‌تان مشکی است از مشکی‌شوی و در غیر این صورت، از مایع لباسشویی مخصوص لباس‌های رنگی استفاده کنید.
 3. استفاده از آب گرم برای شستشوی لباس‌های سفید و روشن بهتر است.
 4. توصیه می‌شود در مورد لباس‌های تیره، درجه آب را همیشه روی کم بگذارید؛ آب داغ باعث پخش شدن رنگ لباس می‌شود.
 5. در مورد لباس‌های ظریف و نازک بهتر است از پودر دستی استفاده کنید.
 6. در شستشوی لباس‌های کتان بهتر است ماشین لباسشویی را بیش از اندازه پر نکنید؛ در صورت لزوم، کار شستشو را در چند مرحله انجام دهید.

خشک کردن لباس‌ های کتان

خشک کردن لباس‌های کتان نیز نیاز به رعایت یک سری اصول دارد. در زیر به برخی از آن‌ها اشاره شده است.

 1. برچسب مراقبتی لباس را مطالعه کنید؛ شاید لازم باشد برای جلوگیری از آب رفتن یا بور شدن لباس، به شیوه‌ خاصی عمل کنید.
 2. معمولا استفاده از دور کند خشک‌کن، مشکلی ایجاد نمی‌کند و روشی ایمن است.
 3. اگر دوست دارید که برای مدت طولانی از لباس‌های کتان خود استفاده کنید، هرگز آن‌ها را جلوی نور مستقیم خورشید قرار ندهید.
 4. اگر وقت کافی دارید، پهن کردن لباس‌ها به صورت صاف و در هوای آزاد، بهترین کار است.

اتو کردن لباس‌ های کتان

بافت نرم و انعطاف‌پذیر کتان، با وجود همه‌ مزیت‌هایش یک عیب بزرگ دارد؛ این لباس‌ها به راحتی چروک می‌شوند! اما چه باید کرد؟ در زیر راهکارهایی برای شما آورده شده‌است.
 1. بهتر است لباس‌های کتان را تا نکنید، چون خط تای لباس بر روی آن‌ها باقی می‌ماند. در عوض می‌توانید آن‌ها را از چوب‌رختی آویزان کنید.
 2. اگر چروک‌های ایجاد شده بر روی لباس‌تان عمیق است می‌توانید از پارچه‌ای نازک و مرطوب استفاده کنید؛ پارچه را روی لباس کتان پهن کرده و بعد لباس مورد نظر را اتو کنید.
 3. راه حل دیگر این است که لباس‌های کتان را پشت و رو اتو کرده و از بخار اتو استفاده کنید.