پوشاک, مقالات

دانستنی های خرید لباس ورزشی

دانستنی های خرید لباس ورزشی

دانستنی های خرید لباس ورزشی

دانستنی های خرید لباس ورزشی: همانطور که میدانیم اهمیت ورزش کردن در جوامع امروزی بسیار بالاست ، بنابراین باید به آن پرداخته شود و محیط های ورزشی و لباس های مناسب ورزشی و دیگر امکانات را فراهم کنیم  ، دست کم گرفتن ورزش و فعالیت های بدنی ، روی سلامتی تاثیر می‌گذارد و دست کم گرفتن لباس ورزشی  روی درست ورزش کردن. بنابراین ذر این مطلب به دنبال پاسخی مناسب برای این سوال که لباس ورزشی خوب چه ویژگی هایی دارد؟ هستیم .

بطور کلی باید به جنس لباس ورزشی ، رنگ ، طراحی ، کیفیت و .. توجه شود ، یک لباس ورزشی خوب باید تمام ویژگی های مثبت را دارای باشد .

1- بهترین جنس ست لباس ورزشی مردانه و زنانه چیست ؟

لباس ورزشی پنبه ای : لباس های ورزشی که تمام نخ یا از نخ پنبه میباشند ، بهترین جنس براي لباس هاي ورزشي هستند. لباس هاي نخي یا پنبه اي، به سادگي عرق را به خود جذب مي کنند ، یکی از علامت‌هایی که نشان می‌دهد، ورزشی که مشغول آن هستید درست انجام می‌شود و تاثیر خودش را می‌گذارد، تعریق است. این ویژگی که برای سلامتی مفید است، هنگام انجام حرکات ورزشی، چندان خوشایند ورزشکاران نیست؛ به‌خصوص برای آقایان که ممکن است میزان تعریق‌ شان بیشتر از خانم‌ها باشد ؛ پس بهتر است لباس های پنبه ای بپوشید .

 

لباس ورزشی پنبه ای مردانه | دانستنی های خرید لباس ورزشی|لباس ورزشی مردانه | لباس ورزشی زنانه

بلوز و شلوار مردانه

لباس ورزشی نایلونی و بادگیر : اگر قصد خرید لباس ورزشي نایلوني یا شمعي و بادگير را دارید، حتما انواعي از لباس ها را انتخاب کنيد که یك آستر نخي داشته باشند. لباس هاي ورزشي نایلوني و شمعي، عمر طولاني تري دارند و راحت تر شسته مي شوند اما لباس هاي نخي بيشتر از پوست بدن محافظت مي کنند.

2-ویژگی لباس ورزشی مردانه و زنانه

لباس ورزشی نباید خیلی تنگ باشد : متناسب با حرکتی که انجام میدهید باید لباس انتخاب شود ، اگر ورزش هایی مانند یوگا ، دوچرخه سواری ، دو میدانی و .. را انجام میدهید لباس های تنگ و چسب میتواند سبب بهبود حرکات و از سوی دیگر کاهش گرفتگی بدن شود . ولی لباس های تنگ و چسب که قدرت کشسانی خوبی ندارند و از پارچه ی ضخیم و نامناسب تهیه شده اند به شدت به حرکات شما آسیب میزنند .

لباس ورزشی نباید خیلی گشاد باشد :خیلی‌ها فکر می‌کنند لباس ورزشی برای اینکه راحت باشد، باید گشاد باشد؛ در‌حالی‌که بهترین انتخاب پوشیدن لباس ورزشی فیت بدنتان است.زمانی‌که لباس ورزشی متناسب با سایزتان بپوشید، ناخودآگاه تمرکز بیشتری روی انجام دادن حرکت‌های ورزشی خواهید داشت و تغییراتی را که بدنتان به مرور زمان بر اثر ورزش پیدا می‌کند.

ست لباس ورزشی زنانه | دانستنی های خرید لباس ورزشی|لباس ورزشی مردانه | لباس ورزشی زنانه

بلوز ورزشی زنانه

3- مدل لباس ورزشی باید متناسب با ورزشی که انجام میدهید باشد

لباس ورزشی خوب چه ویژگی هایی دارد؟ لباس های ورزشی به دو دسته کلی تقسیم میشوند :

 1. لباسهای ورزشی معمولی : مانند تیشرت شلوار مردانه یا زنانه ورزشی  ، بلوز شلوار مردانه یا زنانه ورزشی ، گرمکن و شلوار ورزشی ، سویشرت شلوار ورزشی مردانه  و …  می باشد .
 2. لباسهای ورزشی تخصصی : لباس های تخصصی شامل مایو ها  (برای شنا)، لباس های غواصی (برای غواصی )، لباس های اسکی (برای اسکی) و لباس ژیمناستیک کفش ورزشی شامل چکمه های فوتبال، چکمه های سواری و اسکیت های یخی می باشد.

یک دسته بندی دیگری که درباره ی لباس ورزشی وجود دارد ، مربوط به مکان استفاده از آن است به این صورت که به دوسته ی سالنی و لباس ورزشی فضای باز تقسیم میشود .

لباس ورزشی باشگاهی (سالنی ) : تي شرت شلوارك ورزشی ، تیشرت شلوار ورزشی و .. براي افرادي که در سالن هاي ورزشي فعاليت مي کنند، مناسب تر است ، زیرا براي سالن هاي سربسته، چندان مناسب نيستند زیرا باعث تشدید تعریق و کلافه شدن فرد ورزشكار مي شوند و به دليل تعریق زیاد هنگام ورزش امكان بالا رفتن نياز بدن به مصرف آب را بالا مي برند. اگر ورزشكار باشيد، حتما مي دانيد که با شكم پر از آب نمي توانيد به سادگي به ورزش و فعاليت بپردازید. نكته مهم در مورد لباس هاي ورزشي این است که باید کمي در بدن آزاد باشند تا بتوانيد به راحتي با آنها به ورزش و فعاليت هاي فيزیكي خود بپردازید.

لباس ورزشی مناسب برای محیط های آزاد : گرمكن و شلوار ، سویشرت شلوار ورزشی مردانه و زنانه و بلوز شلوار ورزشی بيشتر مناسب ورزش در فضاهاي باز مانند زمين چمن، پارك یا حتي بازي گل کوچك در خيابان است. این لباس ها، از پوست در برابر آسيب هاي احتمالي محافظت مي کند، اما یادتان باشد که لباس هاي ورزشي خيلي گرم و پوشيده .

4- رنگ لباس ورزشی مردانه و زنانه

لباس ورزشی خوب چه ویژگی هایی دارد؟ یکی از پاسخ های این سوال رنگ لباس است ، یادتان باشد رنگ‌ها تاثیر فوق‌العاده‌ای روی روحیه ما دارند. وقتی پای ورزش کردن وسط باشد، این تاثیر بیشتر هم می‌شود؛ چون روحیه بالایی که از پوشیدن رنگ‌های شاد ایجاد شده، به بیشتر شدن سایر تاثیرات مثبت ورزش هم منجر خواهد شد. به جای اینکه هنگام ورزش در باشگاه یا حتی منزل رنگ‌های تیره بپوشید تا لاغر به نظر برسید، رنگ‌های شاد و پر انرژی به تن کنید تا به‌طور مستقیم باعث بالا رفتن روحیه‌تان شوند و انگیزه بیشتری برای ورزش به شما بدهند.

لباس هایي با رنگ هاي ليمویي، صورتي، قرمز، سفيد، یاسي، سبز و آبي آسماني براي خانم ها و ورزش داخل سالن مناسب تر است. خانم ها مي توانند از لباس هایي با رنگ هاي بنفش، نيلي و خاکي هم براي ورزش هاي هوازي خارج از سالن استفاده کنند. کفش هاي ورزشي سفيد و صورتي براي تمام خانم ها مناسب است و با هر رنگ لباسي هم هماهنگ مي شوند.

لباس ورزشي آقایان مي تواند سرمه اي، طوسي، خاکي یا حتي مشكي باشد. پوشيدن کفش هاي ورزشي خاکي و سورمه اي هم براي آقایان ورزشكار از سایر رنگ ها شيك تر است.

باید و نباید های خرید لباس ورزشی مردانه و زنانه و ملزومات ورزشی

 • لباس باید متناسب با دماي محيط باشد
 • جنس لباس باید طوري باشد که انجام فعاليتهاي بدني و افزایش تعریق بدن، موجب گرمازدگي و کلافگي نگردد.
 • دستكشهاي مخصوص براي جلوگيري از پينه و تاول زدن کف دستها به هنگام استفاده از دستگاهها ميتوانيد از دستكشهاي مخصوص یاتكه هاي ابري استفاده کنيد.
 • حوله بهتر است همواره یك حوله همراه خود داشته باشيد تا عرق خود را خشك کنيد.
 • کفش ورزشي براي جلوگيري از آسيب دیدگي در انگشتان، ناخنهاي و حتي استخوانهاي روي پا از کفش ورزشي مناسب استفاده نمایيد. کفشهاي ورزشي خود را هر 9تا 12ماه یكبار عوض کنيد.
 • جوراب مخصوص ورزش بخرید : (جورابهاي پلاستيكي و نازك مناسب نيستند.)
 • برای زمستان کلاه بخرید
 • هنگامي که هوا سرد است چند لایه لباس بپوشيد یا لباس های چند لایه بخرید : داخليترین لایه لباس باید طوري طراحي شده باشد که رطوبت خارج شده از پوست را جذب کند. لایه ي مياني عرق را جذب ميکند و گرماي بدن را حفظ ميکند و لایه ي بيروني شما را از باد و باران حفظ ميکند.
 • مراقبت از پوست در هواي بسيار سرد، پوستتان را برهنه در مقابل هوا قرار ندهيد. از وازلين استفاده نمایيد. در ماههاي تابستان، زماني از روز که در آن ميدوید بر نوع پوششتان موثر است. درصبح یا غروب که هوا خنك تر است بدوید.

نتیجه گیری

ما برای این سوال که لباس ورزشی خوب چه ویژگی هایی دارد؟ جواب هایی پیدا کردیم ، و سعی کردیم تا هرکدام را مختصر و مفید توضیح دهیم ، این ویژگی ها را میتوانید مد نظر داشته باشید و هنگام خرید لباس ورزشی به آن دقت داشته باشید ، همچنین اگر شما عمده فروشی پوشاک ورزشی مردانه و زنانه دارید ؛ بهتر است تا برای خرید عمده لباس ورزشی این ویژگی هارا بدانید و همچنین میتوانید این ویژگی ها را به مشتریان خود یادآور شوید تا آنها انتخاب درستی داشته باشند .