پارچه شناسی, مقالات

اسپان باند

لباس ایزوله کرونا

اسپان باند

امروز میخواهیم پارچه ی اسپان باند را به شما معرفی کنیم. کاربرد های فراوان و بینظیرش باعث شده که تقریبا همه صنایع به نحوی از آن استفاده کنند.

اسپان باند نرم و لطیف و ضد حساسیت است. دارای درجه بالایی از مقاومت ضد آب و آنتی باکتریال می باشد. همه این ویژگی ها دست در دست هم داده اند که این نوع پارچه اساس بخش وسیعی از صنایع باشد.
این پارچه در طرح ها و رنگ های گوناگون در ایران تولید شده است. کاربرد اسپان باند در صنایع مختلف بستگی به نوع پارچه، رنگ بندی، وزن و عرض دارد.  این پارچه در ایران نیز به تولید ملی رسیده است.

تولیدی پوشاک اندیشه برند برتر پوشاک ایرانی مردانه و زنانه می باشد. این تولیدی در حوزه ی پارچه شناسی اطلاعات کامل و دقیقی را ارائه داده است. نه تنها درباری پارچه های جدید مانند اسپان باند، بلکه درباره ی انواع پارچه ها مانند ملانژ ، تریکو، ساتن ، ریون، پشم و … اطلاعات مفیدی را منتشر کرده است.
تولیدی و عمده فروشی پوشاک مردانه با تولید انواع بلوز شلوار مردانه، تیشرت شلوار مردانه و دیگر لباس های ضد حساسیت و با کیفیت بالا جامع ترین منبع پارچه شناسی است، و در این مطلب دانستی های پارچه های اسپان باند را بیان نموده است.

پارچه اسپان باند

نحوه ی تولید اسپان باند

کارخانه های متعددی مثل کارخانه تهران ، مشهد و یزد مشغول به تولید اسپان های متنوع هستند؛ این پارچه در ردیف منسوجات بدون بافت ، مانند پارچه های نمدی قرار میگیرد و نحوه تولید آن به این شکل است که صفحه ی تولید شده مثل تار عنکبوت و یا مانند توده ای از الیاف بوده که این الیاف به صورت ، راندم و یا موازی کنار هم قرار میگرند ؛ در نهایت به وسیله اصطکاک و یا چسب به هم متصل شده و اسپان باند به این صورت تشکیل میشود .

کاربرد های پارچه

 این پارچه داری کاربرد های زیادی میباشد. کاربرد ها به چند مورد محدود نمیشود. ما به برخی از کاربرد هایش اشاره ای گذرا خواهیم داشت.

 1. استفاده در صنایع بیمارستانی : به دلیل مقاومت زیاد دربرابر نفوذ مايعات قابلیت استریل شدن ضد حساسیت بودن …در صنعت پزشکی مورد استفاده قرار گرفته است. برای تهیه لباس بیماران ماسک و ملحفه بیمارستانی مورد استفاده قرار میگیرد. در زمینه پزشکی به دلیل افزایش آگاهی درمورد مزایای فوق العاده این پارچه روز به روز تقاضا برای استفاده آن چند برابر میشود.
 2. استفاده در صنعت عمران: اسپان باند در صنعت عمران نیز کار برد های اساسی و فراوانی دارد. علت آن پایداری شیمیایی و فیزیکی این پارچه، مقاومت و قدرت زیاد ، درنهایت قیمت ارزان آن است. در این صنعت میتوان از اسپان باند به عنوان عایق های حرارتی و صوتی استفاده کرد. این پارچه باعث کنترل فرسایش شده و از ترک خوردگی سطوح بزرگ مثل راه ها و فرودگاه ها جلو گیری میکند
 3. کاربردهای اسپان در کشاورزی
 4. استفاده پارچه اسپان به عنوان روکش گلخانه
 5. مصارف اسپان باند در صنعت تبلیغات و بسته بندی
 6. استفاده در صنعت راه و ساختمان (به عنوان پوشش،لوله گذاری، سدسازی و…)
 7. صنایع نظامی
 8. صنعت بهداشتی تولید نوار بهداشتی
 9. صنایع فیلترینگ
 10. صنعت تبلیغات
 11. صنعت خودرو سازی
 12. درزمینه محیط زیست
 13. درزمینه تولید کیسه های چای
  وصدها ویا هزران کاربرد مفید وارزنده ی دیگر…..